Pekińskie Alleluja!

Cały chrześcijański świat świętuje zmartwychwstanie Jezusa. Chrześcijanie w Pekinie jak najbardziej żywo i aktywnie uczestniczą w tych obchodach. W tym roku pod wieloma względami bardzo szczególnie.

Dla bardzo wielu Chińczyków obchody Wielkanocy, to zaraz po Bożym Narodzeniu, druga największa okazja do przyjścia do kościoła i zobaczenia na własne oczy jak wygląda wiara. Oczywiście, mówimy o tych niewierzących Chińczykach. Dlatego też kościoły w ten świąteczny czas wypełnione są nie tylko wiernymi ale i wszelkimi służbami kościelnymi, które starają się utrzymać porządek w świątyni. Wiele z przybyłych osób nie wie jak się zachować, czy może przyjąć komunię świętą, kiedy przyklęknąć, gdzie stanąć, etc. Od tych właśnie zadań są specjalni „funkcyjni”, którzy odpowiadają za porządek. Co dla Europejczyków wydawać się może groteską, tutaj jest rzeczywistością, ale o ileż łatwiej byłoby nam, gdyby w każdej buddyjskiej świątyni był ktoś kto da nam kilka rad na temat zachowania w jej wnętrzu.

Obchody Triduum Paschalnego to w tym roku charakteryzowały się przynajmniej trzema cechami. Widać otwarcie na Kościół Powszechny i wielką potrzebę zjednoczenia. Takie słowa płynęły również podczas kazań w tym szczególnym czasie.
Od kilku miesięcy w Pekinie organizowane są z coraz większym powodzeniem i zainteresowaniem modlitwy w stylu Taize. Coraz więcej ludzi dowiaduje się o nich i coraz częściej kościoły i place przykościelne są pełne adeptów kanonów z Francji. W tym roku kościół w Pekinie poszedł o krok do przodu i zorganizowana została Droga Krzyżowa również z elementami kanonów z Taize w Wielki Piątek. Jest to o tyle szczególne, że do tej pory rokrocznie uczestniczyć można było jedynie w tradycyjnych Drogach Krzyżowych, podczas których używano jednej wydrukowanej książeczki w której poszczególne rozważania każdych ze stacji nie zmieniały się od lat, a całość polegała na odśpiewywaniu szybko tekstu podobnie do śpiewania mantr. Tym razem natomiast młodzież działająca przy kościele pw. Św. Józefa (Dongtang 东堂) przygotowała własne rozważania, a wszystko przeplatane spokojem i ukojeniem płynącym ze śpiewanych kanonów. Jakkolwiek nie patrzeć jest to szansa, że tegoroczny eksperyment wszedł na stałe do kalendarza obchodów świąt w Pekinie, ponieważ taka forma jest o wiele bardziej atrakcyjną dla wiernych niż odklepywanie „mantr” starego stylu, które trwają znacznie dłużej i nie dają wiernym możliwości do chwili spokoju i refleksji. I jeśli nie przyjmą się śpiewy z Taize, to choć być może własne rozważania pisane przez kapłanów.

Rokrocznie liczba osób przyjmujących „Pakiet Nowego Katolika” (Chrzest + Bierzmowanie + Eucharystia) w Chinach rośnie. Wedle lokalnego zwyczaju ochrzczonym zostać można trzy razy do roku: w Wielkanoc, Boże Narodzenie i Zesłanie Ducha Świętego. Podczas tegorocznej liturgii Wielkiej Soboty w każdej z czterech największych katedr stolicy Państwa Środka otrzymało go ponad 100 osób. W różnym wieku, choć większość to osoby dorosłe, które ukończyły kurs przygotowujący ich do wejścia na drogę życia chrześcijańskiego. Radość, spokój, ufność te uczucia towarzyszom im samym, jak o tym mówią, podczas ceremonii. Chrześcijaństwo przeżywa w Azji wielki rozwój. Wraz z postępem cywilizacji wielu osobom zaczyna brakować fundamentu na tyle silnego ażeby móc utrzymać ich życie w ryzach. Znajduję go w kościele i Wspólnocie.

W końcu bardzo przyziemna „nowość” w Pekinie podczas tegorocznej Wielkanocy. Była to pierwsza Wielkanoc podczas której śpiew Alleluja odbywał się przy akompaniamencie prawdziwych organów. W katedrze północnej (Beitang 北堂) w grudniu ukończono instalację tego instrumentu, pod dowództwem grupy Kanadyjczyków z Quebecku. Teraz także w tym miejscu na Ziemi, można cieszyć ucho rozkoszą ze słuchania pięknych dźwięków. I przyznać trzeba, że organy i ich muzyka w takim miejscu i czasie robi wielkie wrażenie. Nie byłem jedynym który był zaskoczony głębią dźwięku i akustyką w katedrze.

W końcu korzystając z gościnności Ambasady RP w Pekinie, możliwe rokrocznie jest spotkanie się na tzw. święconce. Uroczystość poświęcenia pokarmów, każdego roku pokazuje jak pomysłowi są Polacy, jeśli trzeba przygotować koszyczek, a w tutejszych sklepach nie ma polskich tradycyjnych koszyczkowych produktów!

Kończąc, te wszystkie drobnostki to jedynie zewnętrzne aspekty obchodzenia Świąt. Ostatecznie, wszystko rozgrywa się wewnątrz. Jeśli wytrwale dotrwaliście do tej linijki tekstu, przyjmijcie moje serdeczne pozdrowienia i życzenia pięknych przeżyć wewnętrznych, pozostających na długo po samych datach Wielkiej Nocy.
Alleluja. Bez względu gdzie jesteście.

Wielki Czwartek – Południowa Katedra

IMG_3546

IMG_3598

IMG_3602

IMG_3629

IMG_3642

IMG_3644

IMG_3657

IMG_3684

Wielki Piątek Droga Krzyżowa ze śpiewami z Taize – Wschodnia Katedra

IMG_3709

IMG_3726

Wielka Sobota – Święcenie pokarmów, Ambasada RP w Pekinie

IMG_3743

IMG_3750

Niedziela Zmartwychwstania – Msza rezurekcyjna – Północna Katedra

IMG_3759

IMG_3763

IMG_3769

IMG_3771

IMG_3794

IMG_3804

IMG_3858

IMG_3864

IMG_3882

IMG_3894

IMG_3903

IMG_3915

IMG_3930

IMG_3937

IMG_3947

IMG_3966

IMG_3989

IMG_3997